Pravzaprav je švedski model dolgorocno najbolj vzdržen. Treba je namreč upoštevati vse posledice, ki jih ima lockdown (na splošno zdravstveno stanje ljudi, ki so zdaj praktično brez preventivne zdr. oskrbe, na ne nujne preglede čakajo celo večnost, na izobraževalni sistem, ki je v kaosu, in kot kaže, se bo to nadaljevalo tudi jeseni, na psihofizično kondicijo ljudi, starejši ljudje se počutijo kot Židje v nacistični Nemčiji), ne le na št smrti, ki so dejansko, globalno in celostno gledano, v primerjavi s št smrti iz drugih razlogov (rak, srčno žilna obolenja, samomori, prometne nesreče, revščina) kaplja v morje. Poleg tega morajo biti ukrepi sorazmerni (vendarle je povprečna starost umrlega zaradi covid-19 nad 80 let, kar je več kot pričakovana življenjska doba Evropejca!!!).
Pa še nekaj. Mnoge države z zelo strogimi ukrepi imajo proporcionalno višje št smrtnih žrtev covid-19 (Španija, Italija). Uspešnost držav pri spopadanju z epidemijo bomo lahko ocenjevali šele, ko bo vsega konec. Pri tem bo treba poleg presežnega št smrti (viška smrti glede na povprečno št smrti v prejšnjih letih) upoštevati tudi ekonomske, zdravstvene, psihološke in antropološke posledice.
Jasno je da organizem ne razvije odpornosti ali pa je ta kratkotrajna, torej bodo najbrž vsi tisti kateri so že preboleli spet na vrsti, saj govorimo o gripici, mar ne bedaki, pred korono je zaščita samo distanciranje, ni druge, pa vi nabijajte kar hočete !
Ja, in zato, ker je covid-19 tako smrtonosna bolezen, gredo zdaj vsi otroci v šolo, praktično brez omejitev. Tudi epidemiologi so očitno spoznali, da se je rahlo pretiraval.